Jdi na obsah Jdi na menu
 


Moderní vodní chlazení část 7.

1. 3. 2008

Obrazek

Takže nyní jste trochu lépe vyzbrojeni než na začátku. Znáte díly, víte, jak je navzájem porovnat, takže neskončíte se špatným kouskem a rozumíte základním myšlenkám jak systém pracuje. Čas jít nakupovat, že?

No, tak trochu. Než půjdete kamkoliv, měli byste si promyslet, jak vše propojíte. Je tady jeden malý chyták. Budete si myslet, že tradiční model čerpadlo – blok – výměník – expanzka tu je z určitého důvodu. Ve skutečnosti jsou mezi různými kombinacemi jen nepatrné rozdíly.

Přestože to vypadá, že jednu část okruhu by bylo lepší dát do teoreticky lepšího chladícího prostředí (hned za výměník), celkovou teplotu vody to prakticky vůbec nezmění. Proč? Uzavřený systém vždy dosáhne stavu rovnováhy. Vzduch odvádí teplo z výměníku pomocí sálání a proudění stejně tak dobře, jako všechny prvky, které popisujeme v rámci tohoto článku. Vlastně stačí říct, že procesor může být o půl stupně chladnější, když ho dáte hned za radiátor, ale ne vždy to je takový rozdíl.

Obrazek

Totéž se vztahuje k tlaku, takže si nemyslete, že si nějak pomůžete, když dáte blok čipsetu nakonec. Kdekoliv je největší omezení průtoku vašeho systému, bude vždy stejný průtok celým okruhem. Celý systém musí být v rovnováze. A tato místa kde je tlak vyšší (těsně před začátkem bloku například) si všechny prvky poté rovnoměrně rozdělí mezi sebe sama.

Takže, když to nemá skoro žádný vliv. Znamená to… Postavte to, jak se vám zlíbí! Pokud je pro vás nejlepší odsunout věci trochu stranou, nebojte se to zkusit. Možnost tu je. Vaše teploty si tím nezkazíte a budete mít volnější skříň.

S tím co bylo řečeno, můžete potvrdit vaši objednávku a postavit váš první vodní okruh. Doporučujeme pro začátek něco jednoduššího. Možná jen blok na procesor, výměník, čerpadlo a T pro plnění eliminující potřebu expanzní nádoby. Ale pozor, tohle je jen základní myšlenka okruhu. Není nic lepšího, než když se chladí procesor a grafika na dvou nezávislých okruzích, neboli menší okruhy namísto jednoho velkého, ale je to vaše sestava. Postavte si to, jak vám to vyhovuje.

Nezapomeňte ale na otestování sestavy kvůli únikům kapaliny alespoň 24 hodin předem, než to namontujete na hardware. Neříkejte, že jsme vás nevarovali.

Shrnutí

Takže tohle bychom měli. Začátek je vyndání té ohromné, strašné, měděné monstrózity, kterou každý nazývá chladič. Opatrné vrtání děr pro LED diody, možná přidání UV reaktivní kapaliny či hadic a zbavení se ošklivé věci, která váží mnohem víc než její malý bratříček. To vše zatímco si užíváte ticho a klid, které dobře postavený systém nabízí.

Na závěr bychom rádi poděkovali Brettu Thomasovi za sepsání tak kvalitního článku a umožnění tohoto překladu, který jsme obohatili o další, případě přesnější informace.

Autor původního článku: Brett Thomas, Bit-Tech.Net
Překlad, doplnění a úprava článku (se svolením autora): Vojtěch Nekvapil, Jan Skácel

  zdroj:

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář